Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Företagsekonomiska institutionen

vid Handelshögskolan

Företagsekonomiska institutionen
Box 610
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Fax: 031-786 1466
Webbplats: www.fek.handels.gu.se
Epost: fek@handels.gu.se

Prefekt: Patrik Ström

Om enheten

Företagsekonomiska institutionen vid Handelshögskolan vid Göteborgs universitet bedriver omfattande utbildning och forskning inom ämnena företagsekonomi och ekonomisk geografi. Institutionen är den största på Handelshögskolan.

Institutionens organisation

Företagsekonomiska institutionen är uppdelad i fyra sektioner:


Det finns också en grupp för institutionens gemensamma administration samt enheten Business IT Lab som stödjer undervisning och forskning när det gäller digitalisering.


Centrumbildningar

Vid institutionen finns följande centrumbildningar:


Institutionen är också värd för:
Centrum för global human resource management


Historik

Undervisning och forskning i det företagsekonomiska ämnet har utvecklats under drygt 80 år i Göteborg. Utvecklingen skedde först vid Handelshögskolan i Göteborg (HHG). HHG var först en från staten friststående handelshögskola (1923 - 1961) och sedan en statlig handelshögskola (1962 - 1970).

Göteborgs universitet bildade 1954 en egen företagsekonomisk institution, vilken placerades under Samhällsvetenskapliga fakultetsnämnden. De verksamheter vid HHG, som hade en företagsekonomisk inriktning, överfördes 1971 till Företagsekonomiska institutionen vid GU, samtidigt som HHG lades ned. Handelshögkolan återuppstod 1996 med en egen fakultetsnämnd inom Göteborgs universitet. Idag är Företagsekonomiska institutionen en av fyra institutioner vid Handelshögskolan vid Göteborgs universitet.

Senaste publikationer

Essays in trade financing and trade relationships
Parviz Alizada
Göteborg, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Changing restructuring regimes in eleven European Countries during and after the financial crisis
Ola Bergström
European journal of industrial relations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relationship Development: A Micro-Foundation for the Internationalization Process of the Multinational Business Enterprise
Jan-Erik Vahlne, W. A. Bhatti
Management International Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Competition and Cooperation within MNEs
Katarina Lagerström, Emilene Leitner, Cecilia Pahlberg, Roger Schweizer
Nordic Academy of Management Conference (NFF), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Emergent coordination and situated learning in a Hybrid OR: The mixed blessing of using radiation
Kajsa Lindberg, B. E. Mork, Lars Walter
Social Science & Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Competing institutional logics in talent management: talent identification at the HQ and a subsidiary
Daniel Tyskbo
International Journal of Human Resource Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring the (re-)configuration of environmentally unsustainable practices
Bianca Koroschetz
Göteborg, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Personer

Visar 1 - 150 av 150

Namn Titel Telefon E-post
Abay, Zelalem Doktorand, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 6121 zelalem.berhane.abay@gu.se
Adolfsson, Petra Universitetslektor, docent, Management & Organisation 031-786 5616 petra.adolfsson@handels.gu.se
Agndal, Henrik Professor, Proprefekt 031-786 4559 henrik.agndal@handels.gu.se
Ahlin, Anders Ekonom 031-786 4774 anders.ahlin@gu.se
Alvstam, Claes-Göran Seniorforskare, Professor emeritus, ekonomisk geografi 031-786 1385 claes.alvstam@handels.gu.se
Andersson, Jenny Utbildningsadministratör 031-786 5554 jenny.andersson@handels.gu.se
Andersson, Karolina Ekonomiadministratör 031-786 1467 karolina.andersson.2@gu.se
Andersson, Tommy D Seniorforskare, Marknadsföring 031-786 1526 tommy.andersson@handels.gu.se
Arman, Rebecka Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 3303 rebecka.arman@handels.gu.se
Armbrecht, John Universitetslektor, biträdande 031-786 5122 john.armbrecht@handels.gu.se
Ax, Christian Professor, Redovisning 031-786 1458 christian.ax@gu.se
Axvärn, Anders Universitetslektor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 2508 anders.axvarn@handels.gu.se
Baldvinsdottir, Gudrun Universitetslektor, docent, Redovisning 031-786 4428 gudrun.baldvinsdottir@handels.gu.se
Balog, Irina Doktorand, Marknadsföring 031-786 4780 irina.balog@handels.gu.se
Bankel, Robin Doktorand, Marknadsföring 031-786 4840 robin.bankel@handels.gu.se
Bergevärn, Lars-Eric Universitetsadjunkt, Redovisning 031-786 1464 lars-eric.bergevarn@handels.gu.se
Bergqvist, Rickard Professor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 5241 rickard.bergqvist@handels.gu.se
Bergström, Ola Professor, Management & Organisation 031-786 1544 ola.bergstrom@handels.gu.se
Beusch, Peter Universitetslektor, Redovisning 031-786 1280 peter.beusch@handels.gu.se
Blomkvist, Marita Universitetslektor, Redovisning 031-786 4755 marita.blomkvist@handels.gu.se
Borgblad, Hanna Doktorand, Marknadsföring 031-786 6524 hanna.borgblad@handels.gu.se
Brettmo, Alena Doktorand, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 5509 alena.brettmo@handels.gu.se
Brogeby, Marcus Doktorand, Redovisning 031-786 4581 marcus.brogeby@handels.gu.se
Brorström, Sara Universitetslektor, docent, Management o Organisation 031-786 2302 sara.brorstrom@handels.gu.se
Browne, Michael Professor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 6798 michael.browne@handels.gu.se
Carlsson, Peter It-samordnare 031-786 5566 peter.carlsson@handels.gu.se
Cederholm, Karin Programadministratör 031-786 5397 karin.cederholm@handels.gu.se
Christodoulou, Anastasia Postdoktor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 6437 anastasia.christodoulou@gu.se
Cullinane, Kevin Professor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 1490 kevin.cullinane@gu.se
Cullinane, Sharon Professor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 6794 sharon.cullinane@handels.gu.se
Cäker, Mikael Universitetslektor, docent, Redovisning 031-786 1901 mikael.caker@handels.gu.se
Dagalp, Ileyha Doktorand, Marknadsföring 031-786 1565 ileyha.dagalp@gu.se
Dagman, Christer Universitetsadjunkt, Redovisning 031-786 1460 christer.dagman@handels.gu.se
Diedrich, Andreas Universitetslektor 031-786 5404 andreas.diedrich@gri.gu.se
Egels Zandén, Niklas Professor, Management & Organisation 031-786 2729 niklas.zanden@handels.gu.se
Elliot, Viktor Universitetslektor, Redovisning 031-786 1483 viktor.elliot@gu.se
Eriksson, Anneli Utbildningssamordnare 031-786 4421 anneli.eriksson@handels.gu.se
Fasth, Jonas Universitetsadjunkt, Management & Organisation 031-786 4382 jonas.fasth@handels.gu.se
Flodén, Jonas Universitetslektor, Docent, Industriell och finansiell ekonomi o Logistik 031-786 5131 jonas.floden@handels.gu.se
Fransson Tellander, Johanna Utbildningsadministratör 031-786 4495 johanna.fransson.tellander@gu.se
Franz, Sarah Doktorand, Ekonomisk geografi 031-786 5001 sarah-maria.franz@gu.se
Frisk, Elisabeth Universitetslektor, Redovisning 031-786 1557 elisabeth.frisk@handels.gu.se
Fröjd, Emma Institutionsadministratör 031-786 1465 emma.frojd@handels.gu.se
Gonzalez-Aregall, Marta Forskare, Industriell och Finansiell Ekonomi & Logistik 031-786 1509 marta.gonzalez-aregall@gu.se
Goolaup, Sandhiya Forskare sandhiya.goolaup@handels.gu.se
Grzelec, Anna Doktorand, Management & Organisation 031-786 1498 anna.grzelec@handels.gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hagberg, Andreas Universitetslektor, Redovisning 031-786 1429 andreas.hagberg@handels.gu.se
Hagberg, Johan Professor, docent, Marknadsföring 031-786 1493 johan.hagberg@gu.se
Hall, Wiviann Institutionsadministratör 031-786 1507 wiviann.hall@handels.gu.se
Hallberg, Christina Administrativ chef 031-786 1408 christina.hallberg@handels.gu.se
Hansson, Lena Universitetslektor, Marknadsföring 031-786 5492 lena.hansson@handels.gu.se
Hansson, Markus It-samordnare 031-786 4402 markus.hansson@handels.gu.se
Hartmann, Benjamin Julien Universitetslektor, docent, Marknadsföring 031-786 1550 benjamin.hartmann@handels.gu.se
Hartmann, Berit Universitetslektor, biträdande, Redovisning 031-786 4753 berit.hartmann@handels.gu.se
Hasselblad, Anna Karin Studievägledare 031-786 1500 anna.karin.hasselblad@handels.gu.se
Hauff, Jeanette Universitetsadjunkt, Marknadsföring 031-786 1541 jeanette.hauff@handels.gu.se
Henning, Martin Professor, docent, ekonomisk geografi 031-786 1419 martin.henning@handels.gu.se
Herling, Anne Institutionsadministratör 031-786 1504 anne.herling@handels.gu.se
Hilmersson, Mikael Universitetslektor, docent, Management & Organisation 031-786 1422 mikael.hilmersson@handels.gu.se
Holmberg, Ulrika Universitetslektor, Marknadsföring 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Hosseinniakani, Seyed Mahmoud Doktorand, Redovisning 031-786 3755 mahmoud@handels.gu.se
Hällstén, Freddy Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 1508 freddy.hallsten@handels.gu.se
Ivarsson, Inge Professor, Ekonomisk geografi 031-786 1381 inge.ivarsson@handels.gu.se
Jakobsson, Johan Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 4777 johan.jakobsson@handels.gu.se
Jensen, Christian Universitetslektor, docent, Management & Organisation 031-786 4488 christian.jensen@gu.se
Jernsand, Eva Maria Forskare, Marknadsföring 031-786 1459 eva.maria.jernsand@handels.gu.se
Johansson, Margareta Studievägledare 031-786 2013 margareta.johansson@handels.gu.se
Jonäll, Kristina Universitetslektor, Redovisning 031-786 1479 kristina.jonall@handels.gu.se
Jönsson, Richard Doktorand richard.jonsson@gu.se
Kamb, Anneli Projektassistent anneli.kamb@gu.se
Karlsson, Elisabeth Universitetslektor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 1531 elisabeth.karlsson@handels.gu.se
Kettunen-Matilainen, Erja Universitetslektor erja.kettunen-matilainen@gu.se
Kokko, Ari Gästlärare ari.kokko@gu.se
Konstantinus, Abisai Gästforskare abisai.konstantinus@gu.se
Krafft, Ove Universitetslektor, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 1447 ove.krafft@handels.gu.se
Lammgård, Catrin Universitetslektor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 1457 catrin.lammgard@handels.gu.se
Larsson, Heléne Studieadministratör 031-786 1512 helene.larsson@handels.gu.se
Lavén, Fredrik Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 2652 fredrik.laven@handels.gu.se
Lindberg, Kajsa Universitetslektor, docent, Management & Organisation 031-786 4484 kajsa.lindberg@handels.gu.se
Lindblom, Ted Professor, Docent, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 1497 ted.lindblom@handels.gu.se
Linell, Connie Ekonomiadministratör 031-786 1861 connie.linell@handels.gu.se
Lundberg, Erik Forskare, Marknadsföring 031-786 6188 erik.lundberg@handels.gu.se
Lundh, Kajsa Forskarutbildningshandläggare 031-786 1505 kajsa.lundh@handels.gu.se
Magnusson, Karin Utbildningshandläggare, Administrativ studierektor, Civilekonom, Ek Lic 031-786 4957 karin.magnusson@handels.gu.se
Mallios, Aineas Universitetsadjunkt 031-786 5905 aineas.mallios@handels.gu.se
Martin, Graeme Professor, gäst graeme.martin@gu.se
Martin, Hanna Forskare hanna.martin@gu.se
Martin, Roman Universitetslektor, docent, ekonomiskt geografi 031-786 4193 roman.martin@handels.gu.se
Marton, Jan Universitetslektor, docent, Redovisning 031-786 4797 jan.marton@handels.gu.se
Mavruk, Taylan Universitetslektor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 5958 taylan.mavruk@handels.gu.se
Mleczkovicz, Raam Studieadministratör 031-786 5318 raam.mleczkovicz@gu.se
Mossberg, Lena Professor, Marknadsföring 031-786 1539 lena.mossberg@handels.gu.se
Nakamura, Richard Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 2605 richard.nakamura@gu.se
Nestor, Curt Universitetslektor, Ekonomisk geografi 031-786 1406 curt.nestor@handels.gu.se
Nilsson, Daniel Studieadministratör 031-786 1007 daniel.nilsson@handels.gu.se
Nilsson, Jonas Universitetslektor, Docent, Marknadsföring 031-786 5871 jonas.nilsson@handels.gu.se
Norbäck, Maria Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 6664 maria.norback@handels.gu.se
Norén, Lars Universitetslektor, docent, Management & Organisation 031-786 1548 lars.noren@handels.gu.se
Nyström, Sofia Administrativ samordnare 031-786 1455 sofia.nystrom@gu.se
Olson, Olov Professor emeritus, Redovisning 031-786 1554 olov.olson@handels.gu.se
Omanovic, Vedran Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 5417 vedran.omanovic@handels.gu.se
Orbelin, Robert Projektledare 031-786 1501 robert.orbelin@handels.gu.se
Ossiansson, Eva Universitetslektor, Marknadsföring 031-786 1502 eva.ossiansson@handels.gu.se
Overland, Conny Universitetslektor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 1272 conny.overland@handels.gu.se
Paananen, Mari Universitetslektor, docent, Redovisning 031-786 3063 mari.paananen@handels.gu.se
Pehrsson, Tobias Doktorand, Management & Organisation 031-786 3079 tobias.pehrsson@gu.se
Persson, Maria Institutionsadministratör 031-786 1445 maria.persson@handels.gu.se
Pettersson, Anna-Karin Universitetslektor, Redovisning 031-786 5409 annakarin.pettersson@handels.gu.se
Polesie, Thomas Professor emeritus, Redovisning 031-786 1461 thomas.polesie@handels.gu.se
Rashidi, Kamran Doktorand, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 6796 kamran.rashidi@handels.gu.se
Rawls, Misty Doktorand, Marknadsföring 031-786 4785 misty.rawls@handels.gu.se
Raza, Zeeshan Doktorand, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 1471 zeeshan.raza@handels.gu.se
Rehnberg, Pernilla Universitetslektor, Redovisning 031-786 4931 pernilla.rehnberg@handels.gu.se
Reinecke, Juliane Professor, gäst juliane.reinecke@gu.se
Remneland Wikhamn, Björn Universitetslektor, docent, Management och Organisation 031-786 2297 bjorn.wikhamn@handels.gu.se
Rinaldi, Chiara Forskare 031-786 1536 chiara.rinaldi@gu.se
Rosén, Peter Universitetslektor, Docent, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 4487 peter.rosen@handels.gu.se
Rudin, Markus Doktorand/​projektass, Redovisning
Runesson, Emmeli Universitetslektor, biträdande, Redovisning 031-786 1476 emmeli.runesson@handels.gu.se
Samani, Niuosha Universitetslektor, biträdande, Redovisning 031-786 1476 niuosha.samani@handels.gu.se
Sandahl, Gert Universitetslektor 031-786 1447 gert.sandahl@handels.gu.se
Sandoff, Anders Universitetslektor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 1488 anders.sandoff@handels.gu.se
Schaad, Gabriela Universitetsadjunkt, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 5956 gabriela.schaad@handels.gu.se
Schweizer, Roger Universitetslektor, docent, Management & Organisation 031-786 1462 roger.schweizer@handels.gu.se
Sjögren, Stefan Universitetslektor, docent, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 1499 stefan.sjogren@handels.gu.se
Soler, Cecilia Universitetslektor, docent, Marknadsföring 031-786 5611 cecilia.soler@handels.gu.se
Strandner Rice, Hanna Personalhandläggare 031-786 1513 hanna.strandner.rice@handels.gu.se
Ström, Patrik Universitetslektor, Prefekt 031-786 1404 patrik.strom@handels.gu.se
Styhre, Alexander Professor, Management & Organisation 031-786 6568 alexander.styhre@handels.gu.se
Tengblad, Malin Kommunikatör 031-786 4372 malin.tengblad@handels.gu.se
Thilander, Per Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 5903 per.thilander@handels.gu.se
Tyskbo, Daniel Doktorand, Management & Organisation 031-786 5629 daniel.tyskbo@handels.gu.se
Varvne, Hanna Doktorand 031-786 6830 hanna.varvne@gu.se
Wahlberg, Joakim Doktorand 031-786 4396
Wainwright, Laurence Doktorand, Management & Organisation 031-786 1418 laurence.wainwright@handels.gu.se
Waldensjö, Christina Universitetsadjunkt, Marknadsföring 031-786 1487 christina.waldensjo@handels.gu.se
Walter, Lars Universitetslektor, docent, Management & Organisation 031-786 4482 lars.walter@handels.gu.se
Wikhamn, Wajda Universitetslektor, docent, Management & Organisation 031-786 4629 wajda.wikhamn@handels.gu.se
Wikström, Ewa Professor, Management & Organisation 031-786 4489 ewa.wikstrom@handels.gu.se
Williamsson, Jon Forskare, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 5932 jon.williamsson@handels.gu.se
Wong, Alexander Doktorand, Kina, organisationsutveckling, ekonomisk geografi 031-786 3813 alex.wong@gu.se
Woxenius, Johan Professor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 1453 johan.woxenius@gu.se
Wulff, Gabriella Doktorand/​projektassistent, Management & Organisation 031-786 1469 gabriella.wulff@handels.gu.se
Yakob, Ramsin Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 2834 ramsin.yakob@handels.gu.se
Zackariasson, Peter Universitetslektor, docent, Marknadsföring 031-786 5388 peter.zackariasson@handels.gu.se
Zapata Campos, Maria Jose Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 1555 mj.zapata@handels.gu.se
Åkerman, Niklas Universitetslektor 031-786 1402 niklas.akerman@gu.se
Åkesson, Johan Universitetsadjunkt, Redovisning 031-786 1441 johan.akesson@handels.gu.se
Öberg, Martin Universitetslektor, Marknadsföring 031-786 1558 martin.oberg@handels.gu.se

Visar 1 - 150 av 150

Visar 1 - 10 av 4215

2019

Essays in trade financing and trade relationships
Parviz Alizada
Göteborg, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Changing restructuring regimes in eleven European Countries during and after the financial crisis
Ola Bergström
European journal of industrial relations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relationship Development: A Micro-Foundation for the Internationalization Process of the Multinational Business Enterprise
Jan-Erik Vahlne, W. A. Bhatti
Management International Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Competition and Cooperation within MNEs
Katarina Lagerström, Emilene Leitner, Cecilia Pahlberg, Roger Schweizer
Nordic Academy of Management Conference (NFF), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Emergent coordination and situated learning in a Hybrid OR: The mixed blessing of using radiation
Kajsa Lindberg, B. E. Mork, Lars Walter
Social Science & Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Competing institutional logics in talent management: talent identification at the HQ and a subsidiary
Daniel Tyskbo
International Journal of Human Resource Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring the (re-)configuration of environmentally unsustainable practices
Bianca Koroschetz
Göteborg, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Visar 1 - 10 av 4215

Sidansvarig: Malin Tengblad|Sidan uppdaterades: 2016-06-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?