Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Företagsekonomiska institutionen

vid Handelshögskolan

Företagsekonomiska institutionen
Box 610
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Fax: 031-786 1466
Webbplats: www.fek.handels.gu.se
Epost: fek@handels.gu.se

Prefekt: Patrik Ström

Om enheten

Företagsekonomiska institutionen vid Handelshögskolan vid Göteborgs universitet bedriver omfattande utbildning och forskning inom ämnena företagsekonomi och ekonomisk geografi. Institutionen är den största på Handelshögskolan.

Institutionens organisation

Företagsekonomiska institutionen är uppdelad i fyra sektioner:


Det finns också en grupp för institutionens gemensamma administration samt enheten Business IT Lab som stödjer undervisning och forskning när det gäller digitalisering.


Centrumbildningar

Vid institutionen finns följande centrumbildningar:


Institutionen är också värd för:
Centrum för global human resource management


Historik

Undervisning och forskning i det företagsekonomiska ämnet har utvecklats under drygt 80 år i Göteborg. Utvecklingen skedde först vid Handelshögskolan i Göteborg (HHG). HHG var först en från staten friststående handelshögskola (1923 - 1961) och sedan en statlig handelshögskola (1962 - 1970).

Göteborgs universitet bildade 1954 en egen företagsekonomisk institution, vilken placerades under Samhällsvetenskapliga fakultetsnämnden. De verksamheter vid HHG, som hade en företagsekonomisk inriktning, överfördes 1971 till Företagsekonomiska institutionen vid GU, samtidigt som HHG lades ned. Handelshögkolan återuppstod 1996 med en egen fakultetsnämnd inom Göteborgs universitet. Idag är Företagsekonomiska institutionen en av fyra institutioner vid Handelshögskolan vid Göteborgs universitet.

Senaste publikationer

´INFLUENCERS´ IN URBAN FREIGHT – A BUSINESS MODEL PERSPECTIVE
Alena Brettmo, Jon Williamsson
11th International Cionference on City Logistics, Institute for City Logistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Fair taxation, tax transparency and disclosure rules
Kristina Jonäll, Susanne Arvidsson
The 1st Subrea Conference Report: A Focus on Challenges and Future Knowledge Needs/ edited by Susanne Arvidsson., Lund, Media-Tryck, Lund University, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Value in tourist experiences: How nature-based experiential styles influence value in climbing,
M Vespestad, Frank Lindberg, Lena Mossberg
Tourist Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The loan market – The Swedish example
Jeanette Hauff Carlsson, Ted Lindblom, Jonas Nilsson
In Carlsson Hauff, Gärling & Lindblom (Eds.) Indebtedness in early adulthood: Causes and remedies, London UK., Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The transport geography of electric and autonomous vehicles in road freight networks
Jason Monios, Rickard Bergqvist
Journal of Transport Geography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Employee representatives and employee-related disclosures: A study of the implementation of the non-financial reporting regulation in Sweden
Niuosha Samani, Svetlana Sabelfeld, Conny Overland
Financial Reporting and Business Communication Conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Family owners with control enhancing mechanisms: Evidence from accruals-based and real earnings management
Niuosha Samani
European Accounting Association Conference, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

To Get Or Not To Get A Yearly Pay Increase – And Other Peculiarities In Performance-Based Pay Raise In Sweden
Ylva Ulfsdotter Eriksson, Bengt Larsson, Petra Adolfsson
14th Conference of the European Sociological Association, Manchester, United Kingdom, 20 – 23 August 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 154

Namn Titel Telefon E-post
Abay, Zelalem Doktorand, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 6121 zelalem.berhane.abay@gu.se
Adolfsson, Petra Universitetslektor, docent, Management & Organisation 031-786 5616 petra.adolfsson@handels.gu.se
Agndal, Henrik Professor, Proprefekt 031-786 4559 henrik.agndal@handels.gu.se
Ahlin, Anders Ekonom 031-786 4774 anders.ahlin@gu.se
Alvstam, Claes-Göran Seniorforskare, Professor emeritus, ekonomisk geografi 031-786 1385 claes.alvstam@handels.gu.se
Andersson, Jenny Utbildningsadministratör 031-786 5554 jenny.andersson@handels.gu.se
Andersson, Karolina Ekonomiadministratör 031-786 1467 karolina.andersson.2@gu.se
Andersson, Tommy D Seniorforskare, Marknadsföring 031-786 1526 tommy.andersson@handels.gu.se
Arman, Rebecka Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 3303 rebecka.arman@handels.gu.se
Armbrecht, John Universitetslektor, biträdande 031-786 5122 john.armbrecht@handels.gu.se
Ax, Christian Professor, Redovisning 031-786 1458 christian.ax@gu.se
Axvärn, Anders Universitetslektor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 2508 anders.axvarn@handels.gu.se
Aybalikh, Ayghir Doktorand, Industriell och finansiell ekonomi och logistik 031-786 1538 ayghir.aybalikh@gu.se
Baldvinsdottir, Gudrun Universitetslektor, docent, Redovisning 031-786 4428 gudrun.baldvinsdottir@handels.gu.se
Balog, Irina Doktorand, Marknadsföring 031-786 4780 irina.balog@handels.gu.se
Bankel, Robin Doktorand, Marknadsföring 031-786 4840 robin.bankel@handels.gu.se
Bergevärn, Lars-Eric Universitetsadjunkt, Redovisning 031-786 1464 lars-eric.bergevarn@handels.gu.se
Bergqvist, Rickard Professor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 5241 rickard.bergqvist@handels.gu.se
Bergström, Ola Professor, Management & Organisation 031-786 1544 ola.bergstrom@handels.gu.se
Beusch, Peter Universitetslektor, Redovisning 031-786 1280 peter.beusch@handels.gu.se
Blomkvist, Marita Universitetslektor, Redovisning 031-786 4755 marita.blomkvist@handels.gu.se
Borgblad, Hanna Doktorand, Marknadsföring 031-786 6524 hanna.borgblad@handels.gu.se
Brettmo, Alena Doktorand, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 5509 alena.brettmo@handels.gu.se
Brogeby, Marcus Doktorand, Redovisning 031-786 4581 marcus.brogeby@handels.gu.se
Brorström, Sara Universitetslektor, docent, Management o Organisation 031-786 2302 sara.brorstrom@handels.gu.se
Browne, Michael Professor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 6798 michael.browne@handels.gu.se
Carlsson, Peter It-samordnare 031-786 5566 peter.carlsson@handels.gu.se
Cederholm, Karin Programadministratör 031-786 5397 karin.cederholm@handels.gu.se
Christodoulou, Anastasia Postdoktor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 6437 anastasia.christodoulou@gu.se
Cullinane, Kevin Professor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 1490 kevin.cullinane@gu.se
Cullinane, Sharon Professor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 6794 sharon.cullinane@handels.gu.se
Cäker, Mikael Universitetslektor, docent, Redovisning 031-786 1901 mikael.caker@handels.gu.se
Dagalp, Ileyha Doktorand, Marknadsföring 031-786 1565 ileyha.dagalp@gu.se
Dagman, Christer Universitetsadjunkt, Redovisning 031-786 1460 christer.dagman@handels.gu.se
Dam, Christian Doktorand, Marknadsföring christian.dam@gu.se
Diedrich, Andreas Universitetslektor, Docent, Management and Organisation 031-786 5404 andreas.diedrich@gri.gu.se
Egels Zandén, Niklas Professor, Management & Organisation 031-786 2729 niklas.zanden@handels.gu.se
Elliot, Viktor Universitetslektor, Redovisning 031-786 1483 viktor.elliot@gu.se
Eriksson, Anneli Utbildningssamordnare 031-786 4421 anneli.eriksson@handels.gu.se
Fasth, Jonas Universitetsadjunkt, Management & Organisation 031-786 4382 jonas.fasth@handels.gu.se
Flodén, Jonas Universitetslektor, Docent, Industriell och finansiell ekonomi o Logistik 031-786 5131 jonas.floden@handels.gu.se
Fransson Tellander, Johanna Utbildningsadministratör 031-786 4495 johanna.fransson.tellander@gu.se
Franz, Sarah Doktorand, Ekonomisk geografi 031-786 5001 sarah-maria.franz@gu.se
Frisk, Elisabeth Universitetslektor, Redovisning 031-786 1557 elisabeth.frisk@handels.gu.se
Fröjd, Emma Institutionsadministratör 031-786 1465 emma.frojd@handels.gu.se
Gonzalez-Aregall, Marta Universitetslektor, biträdande, Industriell och Finansiell Ekonomi & Logistik 031-786 1509 marta.gonzalez-aregall@gu.se
Grzelec, Anna Doktorand/​projektassistent, Management & Organisation 031-786 1498 anna.grzelec@handels.gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hagberg, Andreas Universitetslektor, Redovisning 031-786 1429 andreas.hagberg@handels.gu.se
Hagberg, Johan Professor, Marknadsföring 031-786 1493 johan.hagberg@gu.se

Visar 1 - 50 av 154

Visar 1 - 10 av 4258

2019

´INFLUENCERS´ IN URBAN FREIGHT – A BUSINESS MODEL PERSPECTIVE
Alena Brettmo, Jon Williamsson
11th International Cionference on City Logistics, Institute for City Logistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Fair taxation, tax transparency and disclosure rules
Kristina Jonäll, Susanne Arvidsson
The 1st Subrea Conference Report: A Focus on Challenges and Future Knowledge Needs/ edited by Susanne Arvidsson., Lund, Media-Tryck, Lund University, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Value in tourist experiences: How nature-based experiential styles influence value in climbing,
M Vespestad, Frank Lindberg, Lena Mossberg
Tourist Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The loan market – The Swedish example
Jeanette Hauff Carlsson, Ted Lindblom, Jonas Nilsson
In Carlsson Hauff, Gärling & Lindblom (Eds.) Indebtedness in early adulthood: Causes and remedies, London UK., Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The transport geography of electric and autonomous vehicles in road freight networks
Jason Monios, Rickard Bergqvist
Journal of Transport Geography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Employee representatives and employee-related disclosures: A study of the implementation of the non-financial reporting regulation in Sweden
Niuosha Samani, Svetlana Sabelfeld, Conny Overland
Financial Reporting and Business Communication Conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Family owners with control enhancing mechanisms: Evidence from accruals-based and real earnings management
Niuosha Samani
European Accounting Association Conference, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

To Get Or Not To Get A Yearly Pay Increase – And Other Peculiarities In Performance-Based Pay Raise In Sweden
Ylva Ulfsdotter Eriksson, Bengt Larsson, Petra Adolfsson
14th Conference of the European Sociological Association, Manchester, United Kingdom, 20 – 23 August 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 4258

Sidansvarig: Malin Tengblad|Sidan uppdaterades: 2016-06-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?