Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Företagsekonomiska institutionen

vid Handelshögskolan

Företagsekonomiska institutionen
Box 610
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Fax: 031-786 1466
Webbplats: www.fek.handels.gu.se
Epost: fek@handels.gu.se

Om enheten

Företagsekonomiska institutionen vid Handelshögskolan vid Göteborgs universitet bedriver omfattande utbildning och forskning inom ämnena företagsekonomi och ekonomisk geografi. Institutionen är den största på Handelshögskolan.

Institutionens organisation

Företagsekonomiska institutionen är uppdelad i fyra sektioner:


Det finns också en grupp för institutionens gemensamma administration samt enheten Business IT Lab som stödjer undervisning och forskning när det gäller digitalisering.


Centrumbildningar

Vid institutionen finns följande centrumbildningar:


Institutionen är också värd för:
Centrum för global human resource management


Historik

Undervisning och forskning i det företagsekonomiska ämnet har utvecklats under drygt 80 år i Göteborg. Utvecklingen skedde först vid Handelshögskolan i Göteborg (HHG). HHG var först en från staten friststående handelshögskola (1923 - 1961) och sedan en statlig handelshögskola (1962 - 1970).

Göteborgs universitet bildade 1954 en egen företagsekonomisk institution, vilken placerades under Samhällsvetenskapliga fakultetsnämnden. De verksamheter vid HHG, som hade en företagsekonomisk inriktning, överfördes 1971 till Företagsekonomiska institutionen vid GU, samtidigt som HHG lades ned. Handelshögkolan återuppstod 1996 med en egen fakultetsnämnd inom Göteborgs universitet. Idag är Företagsekonomiska institutionen en av fyra institutioner vid Handelshögskolan vid Göteborgs universitet.

Senaste publikationer

An infrastructural perspective on sustainable consumption – Activating and obligating sustainable consumption through infrastructures
Cecilia Solér, Bianca Koroschetz, Emma Salminen
Journal of Cleaner Production, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The disruptive power of massive open online course (MOOC)
Richard Hannis Ansah, Ogechukwu Vincentia Ezeh, Tan Seng Teck, Shahryar Sorooshian
International Journal of Information and Education Technology, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Impact of microfinance on poverty: Qualitative analysis for grameen bank borrowers
Mohammad Aslam, Senthil Kumar, Shahryar Sorooshian
International Journal of Financial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Predicting likelihood for loan default among bank borrowers
Mohammad Aslam, Senthil Kumar, Shahryar Sorooshian
International Journal of Financial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retirement Financial Behaviour: How Important Is Being Financially Literate?
Jeanette Hauff Carlsson, Anders Carlander, Tommy Gärling, Gianni Nicolini
Journal of Consumer Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ett stökigt IFRS-decennium är över
Jan Marton
Balans, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

The Role of Market Devices for Price and Loyalty Strategies in 20th Century U.S. Grocery Stores
Johan Hagberg, Hans Kjellberg, Franck Cochoy
Journal of Macromarketing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Urban commoning practices in the repair movement: Frontstaging the backstage
María José Zapata Campos, Patrik Zapata, Maria Isabel Ordonez
Environment and planning A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Technology Industries
Martin Henning, Claes G. Alvstam
International Encyclopedia of Human Geography, 2nd Edition, Vol. 13., Elsevier, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 151

Namn Titel Telefon E-post
Abay, Zelalem Doktorand, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 6121 zelalem.berhane.abay@gu.se
Adolfsson, Petra Universitetslektor, docent, Management och Organisation 031-786 5616 petra.adolfsson@handels.gu.se
Agndal, Henrik Professor, Redovisning 031-786 4559 henrik.agndal@handels.gu.se
Ahlin, Anders Ekonom 031-786 4774 anders.ahlin@gu.se
Alvstam, Claes-Göran Seniorforskare, Professor emeritus, ekonomisk geografi 031-786 1385 claes.alvstam@handels.gu.se
Andersson, Jenny Utbildningsadministratör 031-786 5554 jenny.andersson@handels.gu.se
Andersson, Karolina Ekonomiadministratör 031-786 1467 karolina.andersson.2@gu.se
Andersson, Tommy D Seniorforskare, Marknadsföring 031-786 1526 tommy.andersson@handels.gu.se
Arman, Rebecka Universitetslektor, Management & Organisation 031-786 3303 rebecka.arman@handels.gu.se
Armbrecht, John Universitetslektor, biträdande, Marknadsföring 031-786 5122 john.armbrecht@handels.gu.se
Ax, Christian Professor, Redovisning 031-786 1458 christian.ax@gu.se
Axvärn, Anders Universitetslektor, Industriell och finansiell ekonomi & Logistik 031-786 2508 anders.axvarn@handels.gu.se
Aybalikh, Ayghir Doktorand, Industriell och finansiell ekonomi och logistik 031-786 1538 ayghir.aybalikh@gu.se
Baldvinsdottir, Gudrun Universitetslektor, docent, Redovisning 031-786 4428 gudrun.baldvinsdottir@handels.gu.se
Balog, Irina Doktorand, Marknadsföring 031-786 4780 irina.balog@handels.gu.se
Bankel, Robin Doktorand, Marknadsföring 031-786 4840 robin.bankel@handels.gu.se
Bergevärn, Lars-Eric Universitetsadjunkt, Redovisning 031-786 1464 lars-eric.bergevarn@handels.gu.se
Bergqvist, Rickard Professor, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 5241 rickard.bergqvist@handels.gu.se
Bergström, Ola Professor, Management & Organisation 031-786 1544 ola.bergstrom@handels.gu.se
Beusch, Peter Universitetslektor, Redovisning 031-786 1280 peter.beusch@handels.gu.se
Blomkvist, Marita Universitetslektor, Redovisning 031-786 4755 marita.blomkvist@handels.gu.se
Brettmo, Alena Doktorand, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 5509 alena.brettmo@handels.gu.se
Brogeby, Marcus Doktorand, Redovisning 031-786 4581 marcus.brogeby@handels.gu.se
Brorström, Sara Universitetslektor, docent, Management och Organisation 031-786 2302 sara.brorstrom@handels.gu.se
Browne, Michael Professor, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 6798 michael.browne@handels.gu.se
Carlsson, Peter It-samordnare 031-786 5566 peter.carlsson@handels.gu.se
Cederholm, Karin Programadministratör 031-786 5397 karin.cederholm@handels.gu.se
Christodoulou, Anastasia Postdoktor, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 6437 anastasia.christodoulou@gu.se
Cullinane, Kevin Professor, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 1490 kevin.cullinane@gu.se
Cullinane, Sharon Professor, Industriell och finansiell ekonomi och Logistik 031-786 6794 sharon.cullinane@handels.gu.se
Cäker, Mikael Universitetslektor, docent, Redovisning 031-786 1901 mikael.caker@handels.gu.se
Dagalp, Ileyha Doktorand, Marknadsföring 031-786 1565 ileyha.dagalp@gu.se
Dagman, Christer Universitetsadjunkt, Redovisning 031-786 1460 christer.dagman@handels.gu.se
Dam, Christian Doktorand, Marknadsföring christian.dam@gu.se
Diedrich, Andreas Universitetslektor, Docent, Management and Organisation 031-786 5404 andreas.diedrich@gri.gu.se
Egels Zandén, Niklas Professor, Management & Organisation 031-786 2729 niklas.zanden@handels.gu.se
Elliot, Viktor Universitetslektor, Redovisning 031-786 1483 viktor.elliot@gu.se
Eriksson, Anneli Utbildningssamordnare 031-786 4421 anneli.eriksson@handels.gu.se
Fasth, Jonas Universitetslektor, Management och Organisation 031-786 4382 jonas.fasth@handels.gu.se
Flodén, Jonas Universitetslektor, Docent, Industriell och finansiell ekonomi o Logistik 031-786 5131 jonas.floden@handels.gu.se
Fransson Tellander, Johanna Utbildningsadministratör 031-786 4495 johanna.fransson.tellander@gu.se
Franz, Sarah Doktorand, Ekonomisk geografi 031-786 5001 sarah-maria.franz@gu.se
Frisk, Elisabeth Universitetslektor, Redovisning 031-786 1557 elisabeth.frisk@handels.gu.se
Fröjd, Emma Institutionsadministratör 031-786 1465 emma.frojd@handels.gu.se
Gangopadhyay, Shubhashis Professor, gäst shubhashis.gangopadhyay.2@gu.se
Gillberg, Nanna Universitetslektor, Management och Organisation nanna.gillberg@gu.se
Gonzalez-Aregall, Marta Universitetslektor, biträdande, Industriell och Finansiell Ekonomi och Logistik 031-786 1509 marta.gonzalez-aregall@gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hagberg, Andreas Universitetslektor, Redovisning 031-786 1429 andreas.hagberg@handels.gu.se
Hagberg, Johan Professor, Marknadsföring 031-786 1493 johan.hagberg@gu.se

Visar 1 - 50 av 151

Visar 1 - 10 av 4399

2020

An infrastructural perspective on sustainable consumption – Activating and obligating sustainable consumption through infrastructures
Cecilia Solér, Bianca Koroschetz, Emma Salminen
Journal of Cleaner Production, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The disruptive power of massive open online course (MOOC)
Richard Hannis Ansah, Ogechukwu Vincentia Ezeh, Tan Seng Teck, Shahryar Sorooshian
International Journal of Information and Education Technology, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Impact of microfinance on poverty: Qualitative analysis for grameen bank borrowers
Mohammad Aslam, Senthil Kumar, Shahryar Sorooshian
International Journal of Financial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Predicting likelihood for loan default among bank borrowers
Mohammad Aslam, Senthil Kumar, Shahryar Sorooshian
International Journal of Financial Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retirement Financial Behaviour: How Important Is Being Financially Literate?
Jeanette Hauff Carlsson, Anders Carlander, Tommy Gärling, Gianni Nicolini
Journal of Consumer Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ett stökigt IFRS-decennium är över
Jan Marton
Balans, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

The Role of Market Devices for Price and Loyalty Strategies in 20th Century U.S. Grocery Stores
Johan Hagberg, Hans Kjellberg, Franck Cochoy
Journal of Macromarketing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Urban commoning practices in the repair movement: Frontstaging the backstage
María José Zapata Campos, Patrik Zapata, Maria Isabel Ordonez
Environment and planning A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Technology Industries
Martin Henning, Claes G. Alvstam
International Encyclopedia of Human Geography, 2nd Edition, Vol. 13., Elsevier, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 4399

Sidansvarig: Malin Tengblad|Sidan uppdaterades: 2016-06-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?